Razer Blade 15
Rep: 1
Upplagt: 20/11/2020
God dag alla,
Jag ber om ursäkt för att jag valde 2018-modellen, jag såg inte modellen jag har listat. Jag har, som bildtext, basmodellen Razer Blade 15 artikelnr RZ09-03009E76 och har nyligen börjat spela på den här bärbara datorn. Jag köpte den i november 2019 och har använt den för att köra programvara för skolan. Jag bestämde mig för att kolla enhetshanteraren fredagen den 20 november. 2020 och märkte den gula triangelvarningen på NVIDIA Geforce 1660 ti och såg den sa 'Windows har stoppat den här enheten eftersom den har rapporterat problem. (Kod 43) '.
Efter mycket forskning online gjorde jag några saker men det har inte löst problemet och jag har fortfarande koden 43.
Här är vad jag gjorde:
1) Jag uppdaterade drivrutinen med standard onlineuppdateraren genom att söka automatiskt, fungerade inte
2) Jag återställde den bärbara datorn till standard med återställning och tog bort alla filer på min bärbara dator och installerade om Windows, fungerade inte
3) Jag använde DDU och gick in i säkert läge och tog bort drivrutinen och installerade den senaste, version 27.21.14.5730. Fungerade fortfarande inte.
4) Jag återställde den bärbara datorn igen och stängde av Windows-uppdateringen, fortfarande ingen tur
5) Kontrollerade razers webbplats för uppdateringar om BIOS och fast programvara och använde exe-installationsprogrammet och fick veta att den har de senaste uppdateringarna
Här är händelserna i enhetshanteraren:
Enhet PCI VEN_10DE & DEV_2191 & SUBSYS_20041A58 & REV_A1 4 & 26c4793c & 0 & 0008 hade problem med att starta.
Drivrutinsnamn: display.inf
hur man fixar iPhone 4 strömbrytare
Klassguide: {4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Service: BasicDisplay
Lägre filter:
Övre filter:
Problem: 0x1F
Problemstatus: 0xC01E0438
Detaljer:
Problemkod:
0000002B
Status:
01802400
DN_HAS_PROBLEM
DN_DISABLEABLE
DN_NT_ENUMERATOR
DN_NT_DRIVER
Några råd om hur jag kan lösa problemet? Jag tror inte att det borde vara en hårdvaruproblem eftersom jag bara har använt det för spel förrän för 2 veckor sedan. Allt jag gjorde var webbläsning, sprang matlab, standard e-post osv.
tack på förhand för din hjälp
1 Svar
Maytag-brickan gör ett högt ljud när den snurrar | Rep: 60,3k |
Kod 43 är vanligtvis maskinvaruproblem, särskilt efter att din felsökning inte upptäckte några programvaruproblem.
Det här är en av dessa “om du behöver fråga, du kan inte fixa det” typ av reparation, hitta en ansedd verkstad eller kundtjänst om garantin fortfarande finns.
Nathan